۱۳۹۵/۱۲/۲۸
شجاعی در نشست با سفیر آلمان در وزارت کشور مطرح کرد:

همکاری دوجانبه با برخی استانهای ایران و ایالات آلمان برقرار است/ توسعه قراردادهای خواهر خواندگی با آلمان

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور با بیان اینکه خواهان عمق بخشیدن به تعاملات و روابط میان کشورمان با آلمان در زمینه های مختلف هستیم، گفت: این روابط باید تقویت شود و توسعه یابد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید رمضان شجاعی کیاسری در نشست با سفیر آلمان اظهار کرد: هم اینک همکاری دوجانبه میان برخی استانهای کشورمان همچون آذربایجان شرقی و خراسان شمالی با برخی ایالات کشور آلمان برقرار است و تفاهمنامه ای هم در این باره به امضا رسیده است اما خواسته ما این است که زمینه همکاری های دو جانبه و فعالیت های اقتصادی بیشتری میان آلمان با استانهای بیشتری از کشورمان برقرار شود.
شجاعی اظهار کرد: هم اینک آمادگی خود را برای همکاریهای دو جانبه میان استان های کشورمان با ایالات آلمان را از طریق وزارت خارجه اعلام کرده ایم.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در ادامه با اشاره به انعقاد قراردادهای خواهرخواندگی برخی استانها و شهرهای کشور با برخی ایالات آلمان نیز افزود: خواهان توسعه انعقاد قراردادهای خواهر خواندگی با کشور آلمان هستیم و از این موضوع استقبال می کنیم.
شجاعی کیاسری موضوع مهار بحران و حوادث طبیعی را از دیگر موضوعات مهم قابل بحث عنوان کرد و گفت: کشور ما به لحاظ برخورداری از جغرافیای متنوعی که دارد شاهد رخداد انواع بلایا و حوادث از قبیل زلزله و سیل و طوفان است و در این زمینه نیز مایل هستیم تا همکاری بیشتری صورت پذیرد.
وی با اشاره به نقش آفرینی های متعدد وزارت کشور نیز خاطرنشان کرد: وزارت کشور ایران بطور گسترده در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعالیت دارد و در حال حاضر 31 استانداری را سیاست گذاری و مدیریت می کند.
وی در عین حال افزود: سازمان هایی زیادی در مسائل مختلف عمرانی و اجتماعی فعالیت دارند که می توان به سازمان مدیریت بحران، سازمان امور دهیاری ها و شهرداری های کشور و سازمان ثبت احوال اشاره کرد.
شجاعی گفت: علاوه بر این مسئولیت دبیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزیر کشور است.
در ادامه این گفت و گوی صمیمانه "میکائیل کلور برشتولد" سفیر آلمان در بخش نخست سخنانش گفت: خوشحالم که بگوییم هم اینک همکاری خوبی با کشور ایران بویژه استان های خراسان شمالی و آذریابجان شرقی و نیز کرمان وجود دارد.
وی اعلام کرد: از هر پیشنهاد همکاری که منتج به بهبود و توسعه روابط میان کشور ایران و ایالات آلمان شود استقبال می کنیم.
سفیر آلمان خاطرنشان کرد: کشور آلمان کشوری برخوردار از جمهوری فدرال است و همانطور که اطلاع دارید در همه زمینه ها حتی سیاسی دارای استقلال است و سیاست ها و روابط و ارتباطاتش را با دیگر کشورها خود تعیین می کند.
میکائیل کلور برشتولد با اشاره به روابط خواهرخواندگی ایران با برخی ایالات آلمان هم گفت: با انعقاد تفاهمنامه خواهر خواندگی میان برخی شهرهای ایران و ایالات آلمان؛ هم اینک مذاکرات در این باره درحال انجام است.
وی تاکید کرد: از پیشنهاد توسعه روابط با کشور ایران و انعقاد قرارداد خواهر خواندگی برخی استان های کشور با ایالات آلمان استقبال کرده و از آن حمایت می کنیم.
سفیر آلمان موضوع مدیریت بحران را از بعد سیاسی امری مهم قلمداد کرد و افزود: بلایا و بحران ها نقش و تاثیر بسزایی در مسائل سیاسی مهمی دارند.
وی با اشاره به سابقه فعالیتهایش در حوزه بحران در کشور آلمان نیز گفت: آنظور که به خاطر داریم سابقه همکاری آلمان با ایران به وقوع زلزله باز می گردد. این موضوع اهمیت دارد که بتوانیم سریع و صحیح واکنش نشان دهیم و اطلاعات و ارتباطات را در یک مرکز متمرکز کنیم تا بتوانیم از امکانات صحیح استفاده کنیم.
سفیر آلمان اعلام آمادگی خود را برای کمک به کشور ایران در مواقع بحرانی با تبادل اطلاعات اعلام کرد.
وی در ادامه تاکید کرد: منظور بنده قصد دخالت در مدیریت بحران نیست بلکه ما ابزار و تجهیزات مورد نیاز را در مواقع بحران تهیه و در اختیار ایران قرار خواهیم داد.
وی گفت: در کشور آلمان موسساتی وجود دارند که در زمان بحران مورد استفاده قرار می گیرند از جمله موسسه THW که زیر مجموعه دولت آلمان است و مجهز به تجهزات فنی پیشرفته و سگ های جستجوگر است که در مواقع بحران از این تجهیزات بهره می برد.
سفیر آلمان اظهار کرد: پیشنهادات شما را در زمینه بحران به موسسه THW انتقال می دهم تا موجب تعاملات بیشتر با کشور ایران شود.
سفیر آلمان ادامه داد: هم اینک همکاری خوبی میان سازمان صلیب سرخ و هلال احمر ایران برقرار است که باید این روابط توسعه یابد.
وی با اشاره به موضوع بحران زلزله هم افزود: آمادگی لازم برای همکاری در حوزه زلزله را برای تامین تجهیزات مورد نیاز و تدوین استانداردهای زلزله و موارد حقوقی مربوطه داریم .
سفیر آلمان هم گفت: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی با اداره اتباع خارجی ایران وجود دارد و از پیشنهادات همکاری با ایران استقبال می کنیم و آماده همکاری برای بهبود اوضاع آوارگان و پناهجویان از جمله آموزش آنها هستیم.
شجاعی هم در ادامه این سخنان با تشکر از ابراز همکاری و تعامل سفیر آلمان گفت: برای گسترش همکاری ها لازم است هم هیات ایرانی به کشور آلمان سفر داشته باشد و هم هیات آلمانی به ایران بیایند تا بتوانیم مذاکرات را هر چه بیشتر و عمیق تر دنبال کنیم.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل نیز با اشاره به مبارزه علیه تروریسم و افراطی گری نیز گفت: مایلیم در این حوزه ها نیز همکاری خوبی داشته باشیم.
شجاعی با بیان اینکه تروریسم هیچ جای امنی را در منطقه باقی نگذاشته است و بنام اسلام چهره اسلام را مخدوش جلوه می دهد؛ گفت: از نظر ما، مبارزه با تروریسم و افراطی گری که منطقه را تهدید می کنند یک امر ضروری است .
وی با اشاره به مبارزه علیه مواد مخدر هم گفت: به باندهای مافیایی که ایران را امن ترین مکان برای انتقال کالا به سمت اروپا می دانند اجازه ورود نمی دهیم و سرسختانه با موضوع مواد مخدر و مافیا مبارزه می کنیم و کشته و شهدایی هم در این راه داده ایم انسان دوستی و بشر دوستی در شریعت و باورهای دینی و اعتقادی ما جای دارد.
شجاعی از سفیر آلمان خواست تا همکاری جدی تری را در زمینه مبارزه با مواد مخدر که بشریت و جوانان را تهدید می کند داشته باشند .
وی همچنین گفت: آمادگی همکاری با دولت آلمان در زمینه پسماند، مبلمان شهری، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی همچون مترو داریم .
وی در پایان سخنانش از حمایت ها و سخنان سفیر آلمان در عمق بخشیدن به همکاری های دو جانبه ایران و آلمان تشکر و قدردانی کرد و او را فردی با تجربیات فراوان با نظرات کارشناسی ارزنده عنوان کرد.
در ادامه این گفت وگو، سفیر آلمان نیز مبحث حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی را موضوع مهم خواند و گفت: برای اجرایی کردن پیشنهادات شما فکر می کنم بتوانیم کارهایی انجام دهیم.
سفیر آلمان گفت: مبارزه با مواد مخدر را امر مهمی تلقی کرد و گفت: علاقمند به همکاری در این زمینه هستیم.
وی گفت: موضوع تروریسم قابل درک است و در سالهایی که سفیر یمن بودم این موضوع را بیشتر مشاهده می کردم و می دیدم که القائده چطور روز به روز قدرتمندتر می شود متاسفانه مردم دنیا در این زمینه آگاهی کافی ندارند.
سفیر آلمان اظهار کرد: ما و شما هر دو سوار یک کشتی هستیم که از سوی تکفیری ها تخریب می شویم باید همکاری مشترک در این زمینه داشته باشیم و در این زمینه با یکدیگر همسو اقدام کنیم.
سفیر آلمان همچنین گفت: درباره موضوعات پسماند، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی که مطرح شد آمادگی همکاری با کشور ایران وجود دارد.
در ادامه این گفت وگوها آزرم نیا معاون حوزه بین الملل مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور هم گفت: درباره موضوعات مهمی صحبت شد و ما آمادگی داریم تا در همه زمینه های مطروحه همکاری کنیم.
وی اظهار کرد: پیشنهادات ارائه شده در این جلسه را از طریق دیپلماسی و وزارت خارجه ایران به استحضار سفیر و کشور آلمان خواهیم رساند.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور
تعداد بازدیدها : ۷۲۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید