لزوم ایجاد ارتباط عمیق تر در بخش های مختلف بین دو استان خراسان شمالی و آخال ترکمنستان
استاندار خراسان شمالی:
لزوم ایجاد ارتباط عمیق تر در بخش های مختلف بین دو استان خراسان شمالی و آخال ترکمنستان
استاندار خراسان شمالی در نشست ویدئو کنفرانس با استاندار آخال ترکمنستان بر توسعه همه جانبه دو استان تاکید کرد و گفت:تاکید بر توسعه همه جانبه همیشه از سوی رئیس جمهور ترکمنستان عنوان شده و در کشور ما نیز مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و دولت های پیشین هم تاکید بر صلح و دوستی داشته اند.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل استانداری خراسان شمالی محمد علی #شجاعی در نشست ویدئو کنفرانسی استانداران خراسان شمالی و آخال ترکمنستان به دیدار رئیس جمهور ترکمنستان با مقام معظم رهبری در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و افزود: در این دیدار مقام معظم رهبری دو ملت ایران و ترکمنستان را همسایگانی همچون دو خویشاوند دانستند.
وی همچنین به سفر سال گذشته خود به کشور ترکمنستان اشاره و خاطرنشان کرد: خواستار تمدید تفاهم نامه های منعقد شده هستیم که امیدواریم کمیسیون مشترکی از سوی دو طرف برای اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه شکل گیرد.
#شجاعی در ادامه سخنان خود به ظرفیت های حوزه های اقتصادی، عمران، علم و فناوری، ورزشی و زیست محیطی خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: بازرگانان این استان به ۲۰ کشور صادرات دارند و عمده صادرات ما در حوزه مواد غذایی، کشاورزی، پلاستیک، شیمیایی، صنعت، معدن و مصالح ساختمانی است.
وی با اعلام آمادگی جهت افتتاح دو دفتر در استانهای خراسان شمالی و آخال ترکمنستان برای پیگیری امور اقتصادی، اظهار داشت: مجتمع صنعتی اسفراین، کارخانه لوله گستر اسفراین، پتروشیمی ، کارخانه تولید سیمان و آلومینای جاجرم از ظرفیت های بالقوه استان در بخش اقتصادی است.
استاندار خراسان شمالی همچنین گفت: برای انجام امور پیمانکاری،اعزام نیروی متخصص کشاورز برای کشت فراسرزمینی و اعزام نیروی متخصص فنی، مهندسی و کادشناس تکنسین طراحی و نظارت اعلام آمادگی می کنیم.
محمد علی #شجاعی همچنین از اعلام آمادگی این استان برای اعزام دانشجو، اساتید و گروه های علمی و یا پذیرش آن در استان خبر داد و افزود: در رشته های فنی، کشاورزی، علوم انسانی و پزشکی آماده پذیرش هستیم.
وی خواستار برگزاری تورهای گردشگری با برقراری پرواز بجنورد_عشق آباد شد و افزود : در زمینه قالیچه های ترکمن و اسب اصیل ترکمن بعنوان یکی از اشتراکات طرفین می توانیم اقدام به برگزاری جشنواره کنیم.
#شجاعی به حوزه ورزش و قدمت بالای ورزش کشتی سنتی دو کشور هم اشاره و تصریح کرد: خراسان شمالی در برگزاری اردوهای تیم های ملی و تورنمنت های ورزشی و اعزام مربیان ورزشی در رشته های مورد نیاز ترکمنستان آمادگی کامل دارد. اضافه می شود سرکنسول ترکمنستان در مشهد و معاون سفیر ایران در عشق آباد نیز در این نشست در سخنانی از اعلام آمادگی برای هرگونه اقدام در جهت تسهیل و گسترش روابط دو استان و دو کشور خبر دادند.
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
منبع اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدید : ۴۱۰

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی