جان دوباره مراودات خارجی در خراسان شمالی
جان دوباره مراودات خارجی در خراسان شمالی
ظهر امروز با دستور استاندار خراسان شمالی اولین نشست شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی استان با هدف ایجاد آمادگی های لازم برای انجام مراودات خارجی با کشورهای مختلف از جمله کشور ترکمنستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی در این جلسه گفت: هدف از توسعه روابط خارجی فعال کردن بیشتر بخش خصوصی است چرا که در شرایط تحریم مراودات با کشورهای خارجی از طریق بخش خصوصی آسان تر است.
شجاعی با تاکید بر مشخص بودن مسیر جابجایی ارز در راستای اجرای مصوبات اقتصادی تفاهم نامه های بین استان و کشور ترکمنستان، همچنین تاکید کرد: گزارشی از نوع کالاها و تراز تجاری ایران با ترکمنستان و خراسان شمالی با ترکمنستان در دو سال گذشته ارائه شود.
وی با بیان اینکه در گام نخست برای شروع مراودات خارجی با کشور ترکمنستان باید چند اولویت محدود را مشخص کنیم، گفت: به دنبال راه های سهل و آسان برای شروع مراودات با کشور ترکمنستان هستیم و تا در ادامه پایه های این آمد و شدها را تقویت کنیم.
محمدعلی شجاعی در بخش دیگر سخنان خود با هدف حمایت از صادرکنندگان استان، تاکید کرد: باید بدانیم صادر کننده استان برای صادرات کالاهای خود به کدام گمرک تمایل دارد و اگر مشکلی برای صادرات از گمرک استان وجود دارد مشکل را برطرف کنیم.
شجاعی افزود: باید به طور مشخص بدانیم در حوزه های صنعت و کشاورزی چه کالاهایی را می توانیم صادر کنیم و در حوزه علمی و دانشگاهی در چه رشته های تحصیلی می توانیم پذیرش یا اعزام دانشجو داشته باشیم.
محمدعلی شجاعی توجه به نیازها و علایق کشورهای هدف را برای برقراری مراودات خارجی الزامی دانست و افزود: اگر آداب مراودات خارجی را به درستی دنبال کنیم در آینده شاهد آمد و شدهای تجاری، اعزام و پذیرش دانشجویان ، جذب توریست و... در استان خواهیم بود.
وی همچنین بر تهیه بسته گردشگری با هدف جذب توریست خارجی توسط سازمان میراث فرهنگی استان تاکید کرد.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی استان را جمعی از بخش های دولتی و خصوصی توصیف کرد و گفت: بر اساس وظایف و مسئولیت های تعریف شده برای اعضای شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی هیچ دستگاه اجرایی و سازمانی نمی تواند کاری را در روابط بین الملل بدون اطلاع استان انجام دهد.
شجاعی با اشاره به اینکه این شورا دارای کمیسیون های تخصصی با حضور فعال بخش های خصوصی و دولتی خواهد بود، تصریح کرد: اتاق های بازرگانی تخصصی با کشورهای مختلف برای آمد و شد های خارجی در استان ایجاد می کنیم.
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
منبع اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدید : ۲۸۶

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی