گشایش دهمین نمایشگاه کتاب خراسان شمالی با حضور استاندار
گشایش دهمین نمایشگاه کتاب خراسان شمالی با حضور استاندار
دهمین نمایشگاه کتاب خراسان شمالی با حضور مقام عالی دولت تدبیر و امید در استان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه بجنورد، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران و شمار دیگری از مسئولان و دوستداران کتاب و اهالی فرهنگ در مصلای امام خمینی(ره) بجنورد گشایش یافت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی استاندار در این آیین ویژه گفت: امروزه کتاب و کتابخوانی در عصر موسوم به ارتباطات و فضای مجازی، گسترش علوم و فنون و جنگ نرم، اهمیت دوچندان یافته است.
وی با افزودن این که دین مبین اسلام نیز درباره اهمیت مطالعه و علم آموزی به همگان فارغ از جنسیت و سن افراد، توصیه های اکید داشته است، اذعان کرد: پایین بودن سرانه مطالعه در کشورمان به نسبت دیگر کشورها باید با همت و تلاش همگانی جبران شود. وی ادامه داد: همه باید کمک کنیم با تکرار این قبیل رویدادهای فرهنگی و حمایت از ناشران و کتابخوانان، زمینه گسترش بیش از پیش کتابخوانی در جامعه مهیا شود.
استاندار خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی که گزارشی از روند آماده سازی 12 باب کتابخانه جدید شهری و روستایی در استان ارائه کرد، گفت: به محض تکمیل این کتابخانه ها، آن ها را بهره برداری کنند و منتظر افتتاح رسمی با حضور مقامات کشوری نباشند. وی هم چنین با بیان این که باید با اشاعه فرهنگ اسلامی-ایرانی و رضوی برای ارتقای سرانه مطالعه در استان و کشور همت کنیم، افزایش شمار کتابخانه ها را نیز در همین راستا ارزیابی کرد.
صالحی در حاشیه بازدید از غرفه های نمایشگاه هم در گفت و گو با صدا و سیمای استان تصریح کرد: دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی برای اشاعه فرهنگ کتابخوانی داشته و افزایش شمار ناشران و کتب چاپ شده در استان و سیر صعودی شمار بازدیدکنندگان نمایشگاه های کتاب مؤید این موضوع است. وی ترغیب اقشار گوناگون به ویژه دانش آموزان و دانشجویان به حضور در نمایشگاه کتاب و ارائه کتاب و محصولات فرهنگی با تخفیف مناسب به بازدیدکنندگان را اقدامی ارزشمند در این راستا توصیف کرد و گفت: در خط مقدم مبارزه با جنگ نرم، نخستین اقدام را توسعه کتابخانه ها و گسترش فرهنگ مطالعه می دانیم.
حجت الاسلام یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان نیز در سخنان آغازین مراسم، کتاب را ابزار جهل زدایی و بصیرت افزایی توصیف کرد و گفت: کتابخوانی نوعی عبادت است و به افزایش فضل علمی و فضیلت عملی در جامعه دینی کمک می کند.
حجت الاسلام انصاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران هم توجه به دغدغه های اهالی نشر و تسهیل چاپ کتاب نویسندگان و اصحاب فرهنگ را مورد اهتمام جدی دولت تدبیر و امید دانست.
حسین فرخنده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم از افزایش دو برابری شاخص های کتابخوانی در استان خبر داد و گفت: امسال 8 کتابخانه روستایی و 4 کتابخانه شهری در استان بهره برداری می شود؛ ضمن این که دو روستای این استان شامل روستاهای طبر و قلعه خان به عنوان روستاهای دوستدار کتاب در کشور معرفی شده است.
در این نمایشگاه ۲۸۶ ناشر از سراسر کشور ۳۷ هزار عنوان کتاب ارائه کرده اند که با ۳۰ درصد تخفیف به دوستداران کتاب عرضه می شود. از 176 غرفه دایر شده این نمایشگاه، 20 غرفه مربوط به ناشران استان است. هم چنین 30 برنامه جنبی برای استفاده عموم درنظر گرفته شده است. این نمایشگاه سیصد و چهلمین نمایشگاه سراسری کتاب کشور به شمار می آید و از امروز(سوم آبان) تا هشتم ماه جاری در دو نوبت صبح و عصر برای بازدید علاقه مندان کتاب و کتابخوانی دایر است.
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
منبع اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدید : ۳۲۹

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی