رشد 92 درصدی ارزش صادرات خراسان شمالی در نیمه نخست سال 96
معاون اقتصادی استاندار خبر داد:
رشد ۹۲ درصدی ارزش صادرات خراسان شمالی در نیمه نخست سال ۹۶
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی با بیان این که صادرات استان در نیمه نخست سال جاری از نظر ارزش ۶۱.۵ میلیون دلار و از نظر وزن ۳۱۱ هزار تن بوده است، گفت: این ارقام نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از لحاظ ارزشی ۹۲ درصد و از لحاظ وزنی ۱۹.۶ درصد رشد داشته و با این احتساب، ۳۶ درصد از برنامه سال ۹۶ (برآورد صدور ۱۷۰ میلیون دلار کالا و خدمات) تحقق یافته است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمود دلپسند  سه شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان اظهار داشت: ارتقای صادرات محصولات غیرنفتی به عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی از برنامه های مورد توجه نظام جمهوری اسلامی است و در سنوات گذشته اقدامات قابل توجهی برای افزایش صادارت در کشور انجام شده  است.
وی با بیان این که بنا بر سیاست های ابلاغی دولت، توجه به موضوع صادرات در خراسان شمالی هم مورد تاکید است، افزود: در مقایسه رشد ارزی و وزنی محصولات صادر شده امسال استان می توان به این نتیجه رسید که کالاهای صادر شده از ارزش بالایی برخوردار بوده که این موضوع مثبت و حائز اهمیت است.
بنا بر گزارش اعلام شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت طی شش ماهه امسال صادرات گمرک استان نیز از نظر ارزشی  39.7 میلیون دلار و از نظر وزنی 138.3 هزار تن بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 159 درصد  و از نظر وزنی 73 درصد رشد نشان می دهد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در این باره هم توضیح داد: نقش گمرک در رشد و توسعه صادراتی استان بی بدیل است چرا که می تواند روزنه های جدیدی برای ورود صادرکنندگان مختلف به استان را ایجاد کند.
دلپسند با بیان این که تولید کننده خوب لزوما به معنای صادر کننده خوب نیست، افزود: تربیت بازرگانان جدید و علاقمند متناسب با شرایط روز برای توسعه صادراتی توام با دانش و فناوری های نوین الزامی است.
وی مطرح کرد: در حوزه محصولات کشاورزی در استان واحدهای بسته بندی و سورتینگ بسیار کم است و این مسئله به عنوان یک خلاء جدی در این بخش بایستی هرچه سریعتر برطرف شود. 
دلپسند به حضور پررنگ بخش خصوصی در توسعه صادرات استان هم تاکید ویژه ای داشت و تصریح کرد: حضور بخش خصوصی برای بیان مشکلات و نقد عملکردها در حوزه صادرات به منظور تسهیل در روند کار بسیار مهم است.
وی با تاکید بر این که توسعه صادرات در بخش کلان کشوری نیازمند تعریف نهاد حمایتی مرتبط با موضوع است،خبر داد: شعبه ارزی بانک ملی به طور محدود در کشورهای مختلف با هدف کاهش مشکلات نقل و انتقالات پول دایر شده است که می تواند شروع فعالیت ها در راستای گسترش سیاست های حمایتی از بخش صادرات باشد.
دلپسند بیان داشت: بنا بر آمار و ارقام واردات استان طی شش ماهه سال جاری هم به ارزش 5.87 میلیون دلار و وزن 2.48 هزار تن بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 44 درصد از لحاظ ارزشی و 58 درصد از لحاظ وزنی کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: یکی از دلایل کاهش واردات می تواند این باشد که زیرساخت ها و نیازهای لازم برای ورود فناوری های نوین به استان کمتر بوده است و صنایع استان به حدی نرسیده اند که بتوانند تکنولوژی جدیدی را وارد کنند.
وی گفت: امیدواریم با ارائه راهکارهای کارشناسی مختلف و مرتبط با موضوع مباحث مرتبط با واردات و صادرات استان تقویت شود. چون واردات همراه با تکنولوژی با هدف افزایش کیفیت و کاهش نرخ محصولات تمام شده حائز اهمیت است و بنابراین توجه به این موضوع تاکید استان است.
گفتنی است در این جلسه طرح مطالعاتی آسیب شناسی و تدوین برنامه های عملیاتی توسعه صادرات استان از سوی جهاد دانشگاهی ارائه و کلیات آن مورد تصویب قرار گرفت.
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
منبع اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدید : ۱۵۹

. پرتال و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

استانداری خراسان شمالی در فضای مجازی